• Full Time
  • Bucuresti

Energie regenerabila

Recrutăm Solar Engineer pentru unul dintre partenerii noștri din domeniul generării de energie din surse regenerabile.

Cerințele sunt următoarele:

  • Experiență de 3-5 ani în industria panourilor fotovoltaice solare.
  • Studii de licență în inginerie, științe sau alte domenii similare.
  • Competențe în utilizarea PVSyst și AutoCAD.
  • Permis de conducere.
  • Limba engleză – nivel avansat.
  • Cunostinte solide și experiență în lucrul pe proiecte cu panouri fotovoltaice, din etapa de elaborare până în etapa de design și optimizare.
  • Cunoașterea aprofundată a design-ului sistemului fotovoltaic și abilități de optimizare a componentelor sistemului.
  • Experiență în utilizarea software-ului PVSyst pentru proiectarea și optimizarea proiectelor fotovoltaice solare.
  • Cunoștințe și experiență în proiectarea și optimizarea proiectelor fotovoltaice solare, cu scopul reducerii pierderilor și creșterii randamentului.
  • Cunoașterea și înțelegerea paramentrilor de proiect pentru optimizare cum ar fi: spațierea rândurilor, unghiul de înclinare, raport DC/AC, distanțe de rabatare, evitarea efectului de umbră, etc.
  • Cunoașterea și înțelegerea echipamentelor solare fotovoltaice, inclusiv avantajele și dezavantajele diferitelor tipuri de echipamente.
  • Abilități excelente de comunicare, prezentare si management de proiect.

Responsabilitățile tale vor fi următoarele:

  • Proiectarea și analiza pentru susținerea elaborării proiectelor fotovoltaice solare.
  • Asigurarea sprijinului tehnic și ingineresc pe întreaga durată de viață a proiectului.
  • Susținerea și coordonarea consultanților tehnici în achizițiile de natură tehnică.
  • Revizuirea aspectelor de natură tehnică și a concluziilor rapoartelor prezentate consiliului de creditori și investitori.
  • Coordonarea proiectelor fotovoltaice în colaborare cu parteneri în dezvoltare si contractori EPC cu scopul de a optimiza și crește eficiența.
  • Asigurarea suportului necesar echipei de business development în relația cu dezvoltatorii, investitorii, autoritățile locale cu privire la toate aspectele și cerințele tehnice.
  • Menținerea legăturii cu dezvoltatorii și tehnicienii CAD/GIS.
  • Optimizarea conceptului panourilor solare fotovoltaice din faza de pre-planificare pentru a se asigura ca proiectele sunt optimizate cât de mult posibil înainte de aplicarea  acordurilor de planificare.
  • Coordonarea evaluării studiilor de fezabilitate si coordonarea subcontractorilor locali pentru studiile geotehnice, topografice și a altor studii tehnice.
  • Asistență în pregătirea documentației pentru licitații, în pregatirea specificațiilor tehnice, precum și în elaborarea ofertelor tehnice.
  • Asigurarea legăturii cu contractorii de inginerie în faza de proiectare pentru a asigura optimizarea proiectării, conformitatea cu reglementările locale, depunerea documentației tehnice solicitate.
  • Furnizarea de suport tehnic și de inginerie în timpul procesului de licitație EPC pentru a revizui elementele tehnice ale fiecărei oferte.
  • Oferirea sprijinului tehnic în timpul procesului de construcție.

Beneficiile 🎁 tale vor fi:

  • Salariu competitiv.
  • Asigurare medicală privată.
  • Bonusuri.